Show more

Pani na filmiku robi 8 maseczek w 25 minut. Ja zrobiłem jedną w 3 godziny.👌

Co powinienem followoać poza naszą instancją?

Koniec ostatniej misji kaspuły ładunkowej Dragon w wersji pierwszej. Następna misja wyniesie astronautów w Dragonie V2.

Lądowanie boostera po wyniesieniu drugiego stopnia z BulgariaSat-1 w kierunku orbity:
X-Post: twitter.com/elonmusk/status/12

Ostatnia rzecz. Troszeczkę oszukałem przy odejmowaniu 23*27'. Aby wiedzieć czy i jaki kąt dodać, musimy wiedzieć kiedy zdjęcie zostało wykonane. Tak się składa że blisko przesilenia zimowego, więc kąt nachylenia ziemii został odjęty. Obliczenia które tutaj wykonaliśmy to gimnazjalny wzór na wysokość słońca o danej porze roku, jednak z interpretacją związana z ekliptyką rozumianą jako trasę po ktorej pozornie słońce porusza się po nieboskłonie.

Show thread

... Uwierzcie mi że kąt między horyzontem a ekliptyką to 60* (zmierzyłem ekierką przyłożoną do ekranu).
Od tego konta odejmiemy 23*27' - nachylenie ziemii względem ekliptyki - (23 stopnie 27 minut kątowych) i wychodzi nam 60* - 23*27" = 36*33'.
Potraktujmy ten kąt jako szerokość geograficzną i wiecie co? Wyszło cholernie blisko miejsca gdzie zostało zrobione zdjęcie - Mount Wilson Obserwatory w LA. Błąd to około 2* (222km). Całkiem nieźle na losowe zdjęcie z internetu i 2 linie w paincie.

Show thread

... 2 planety (bodaj Venus i Jowisz) + Księżyc plus-minus tworzą płaszczyznę razem z Ziemią i Słońcem. To nazywamy płaszczyzną ekliptyki (correct me if im wrong).
Po tej płaszczyźnie poruszają się wszystkie planety w układzie słonecznym. Wyobraź sobie przez moment że odrywasz się od ziemii i stoisz na tej płaszczyźnie...

Show thread

Uwielbiam to zdjęcie. Czemu? Kiedy pierwszy raz na nie spojrzałem, załapałem czym jest "ekliptyka" i jak jesteśmy w stosunku do niej ustawieni. Pozwólcie mi wytłumaczyć co wyjątkowego widzę na tym zdjęciu...

Show more
0x3c.pl

test please ignore