Kwarantanna, dzień 69: Grafiki na poduszkach kanapowych w moim domu zostały wzięte z neta przez chińczyka...

Fun fact: oto ramię które ma wystartować z tym modułem... Od lat. Czeka aż Rosjanie dokończą budowę modułu.

Zdjęcie z wizyty w ESA Estec w Holandii.

Show thread

Roscosmos: The ‘Nauka’ Multipurpose Laboratory Module undergoing tests at Khrunichev Center will be tested under simulated conditions of space prior to its dispatch to the Baikonur Cosmodrome.

twitter.com/roscosmos/status/1

Koniec ostatniej misji kaspuły ładunkowej Dragon w wersji pierwszej. Następna misja wyniesie astronautów w Dragonie V2.

... Uwierzcie mi że kąt między horyzontem a ekliptyką to 60* (zmierzyłem ekierką przyłożoną do ekranu).
Od tego konta odejmiemy 23*27' - nachylenie ziemii względem ekliptyki - (23 stopnie 27 minut kątowych) i wychodzi nam 60* - 23*27" = 36*33'.
Potraktujmy ten kąt jako szerokość geograficzną i wiecie co? Wyszło cholernie blisko miejsca gdzie zostało zrobione zdjęcie - Mount Wilson Obserwatory w LA. Błąd to około 2* (222km). Całkiem nieźle na losowe zdjęcie z internetu i 2 linie w paincie.

Show thread

... 2 planety (bodaj Venus i Jowisz) + Księżyc plus-minus tworzą płaszczyznę razem z Ziemią i Słońcem. To nazywamy płaszczyzną ekliptyki (correct me if im wrong).
Po tej płaszczyźnie poruszają się wszystkie planety w układzie słonecznym. Wyobraź sobie przez moment że odrywasz się od ziemii i stoisz na tej płaszczyźnie...

Show thread

Uwielbiam to zdjęcie. Czemu? Kiedy pierwszy raz na nie spojrzałem, załapałem czym jest "ekliptyka" i jak jesteśmy w stosunku do niej ustawieni. Pozwólcie mi wytłumaczyć co wyjątkowego widzę na tym zdjęciu...

Mimo iż Falcon Heavy jest obecnie najpotężniejszą rakietą na świecie, wypchnięcie ładunku na orbitę w kierunku księżyca nie będzie łatwym zadaniem. Ponownie lądowanie stopni może być bardzo trudne i będzie wymagało trzech barek aka "Autonomous Spaceport Droneship" (3cia o nazie "Shortfall of Gravitas" jest w konstrukcji). Innymi słowy trzy pierwsze stopnie FH w locie na księżyc albo nie bedą próbowały lądować, albo będą to tego potrzebowały 3 statków.

Show thread

Kolejną cechą jest pojazd na którym będzie wynoszony w przestrzeń kosmiczną Dragon XL. Jest to Falcon Heavy w konfiguracji z owiewkami. Dragon 2 nie wymaga owiewek. Czemu tym razem owiewki są wymagane? Po pierwsze konstrukcja kapsuły nie jest projektowana tak aby wytrzymać nacisk atmosfery ziemii, bo i tak nie będzie wracała na ziemię. Poza tym ostatnimi czasy SpaceX jest coraz lepsze w łapaniu owiewek spadających na ziemię, co pozwala im odbić koszta produkcji (2.5M$ za połówkę).

Show thread
Show more
0x3C.pl

test please ignore