Dzisiaj o 1:27 w nocy start pierwszej rutynowej misji załogowej SpaceX na międzynarodową stację kosmiczną. Jest to misja Crew-1 z dwoma astronautami NASA, oraz po jednym z JAXA oraz ESA. rocket.watch/#id=1657

Właśnie rozpoczyna się live stream. Do startu pozostaje nieco ponad 4h!

Show thread

Astronauci będą transportowani na miejsce startu za godzinę. Dwie godziny przed startem wejdą do kapsuły, która niedługo potem zostanie zamknięta.
Na tym etapie zostanie odsunięte ramie dające dostęp załodze naziemnej do kapsuły oraz zostanie uzbrojony system ucieczki w kapsule.

Show thread
Follow

Z ciekawostek, Astronauci dojeżdżają na miejsce startowe w dwóch białych Teslach Model X.

Podobno Victor Glover będzie pierwszym czarnoskórym astronautą mieszkającym na ISS? Nie jest to pierwszy czarny astronauta, dlatego wnioskuję że poprzedni technicznie nocowali na pokładzie promu kosmicznego.

Show thread

Obecnie astronauci przechodzą proces zakładania kombinezonów. W tle możecie zobaczyć instrumenty które były używane do obsługi historycznych kombinezonów za czasów programu Apollo.

Show thread

Warto zaznaczyć, że jest to samo pomieszczenie z którego wyruszali astronauci programu Apollo przed lotem na księżyc, oraz wszyscy astronauci przed misjami wahadłowców.
Platforma startowa LC-39A jest tą samą z którego ludzkość wyruszyła na księżyc oraz wystartowało większość misji wahadłowców.

Show thread

Kolejne ciekawostki: Astronauci posiadają lusterko na rękawie aby pomóc im zaglądać w niedostępne miejsca, kiedy ich głowa jest praktycznie unieruchomiona po wciśnieciu w fotel.
Wewnątrz zamkniętego hełmu znajduje się kawałek rzepa umożliwiający podrapanie się po nosie :P

Show thread

Uh, pomyliłem się. W tej misji jest 3 astronautów NASA. Pomyliłem jednego astronautę z włochem Thomasem Pesquet który będzie leciał w następnej misji :/

Show thread

Już niedługo astronauci pakują się do Tesli. Tylko administrator NASA ich pobłogosławi.

Show thread

Ekipa wychodzi z budynku w kierunku Tesli. Te drzwi wydają się conajmniej praktyczne.

Show thread

Astronautów śledzi wóz opancerzony... bo tak. Gdyby przypadkiem trafili na minę na drodze wewnętrznej do miejsca startowego.

Show thread

Przejazd na tle hangaru z grafiką CST-100 oferuje dozę humoru sytuacyjnego. CST-100 jest konkurencyjną kapsułą Boeinga do Dragona SpaceX. Po serii nieudanych testów Boeing "przegrał" wyścig sektora prywatnego do pierwszej misji załogowej i odebrania symbolicznej flagi z pokładu ISS.

Show thread

Widać róznicę w sprzecie nagrywającym NASA i SpaceX. Gdzie ujęcia z kamer NASA często mają 720p i mniejszą rozdzielczość.

Show thread

Obydwie pary astronautów już wpakowały się w windę. Ciekawostka: Winda pokazuje wysokość w stopach, a nie piętra!

Show thread

Każdy astronauta podpisuje się dookoła loga NASA znajdującego się na końcu kładki dostępowej do kapsuły.

Show thread

Losowy fakt: Numer 19 z załogi odprawiającej astronautów to @Maddie_Kothe na twitterze.

Show thread

Cosy. Na lewym udzie astronautów znajduje się saszetka z zestawem survivalowym oraz iPad z instrukcją obsługi Dragona i planem lotu.
Na prawym udzie widzimy miejsce zaczepienia pempowiny zasilającej kombinezon.

Show thread

Tutaj warto wspomnieć czym tak w zasadzie jest ten kombinezon. Chroni on astronautów w przypadku utraty ciśnienia w przestrzeni kosmicznej. Hełm zawiera mikrofony potrzebne do komunikacji z operatorami naziemnymi. Modne kozaczki są dołączone do zestawu w gratisie.

Show thread

Teraz następuje test komunikacji między załogą kapsuły a ziemią. Jeden z głównych sposobów komunikacji poza wykorzystaniem stacji naziemnych, jest sieć geostacjonarnych satelit w systemie TDRSS

Show thread
Show more
Sign in to participate in the conversation
0x3c.pl

Spokojna przystań dla hakerów, mejkerów, i wszelkiej maści kreatywnych i technicznych osób z okolic trójmiasta. Celem 0x3c.pl jest łączyć osoby zaangażowane w różne społeczności na terenie trójmiasta i pozwalać na wymianę wspólnych zainteresowań.